Методична копілка



 " Герої Радянського Союзу 7 Артилерійської Запорізької орденів Суворова і Кутузова дивізії резерву верховного головнокомандувача" робота учасниці обласного засідання МАНу учениці 10 класу Бойко Лариси



Запорізький край, Запоріжжя – поняття, наповнене могутнім подихом історії. Тотожні ім символи краю: скіфо-еллінський Геррос і Гілея, Кам`янське городище, Краріська переправа, давньоруське Лукомор`я  і  літописне  Протолче,  Хортиця,  дніпровський шлях  “Із варяг в греки”, середньовічне  Дике Поле, Великий Луг, Січ і Вільності  Війська Запорізького.
Запорізька земля – перехрестя драматичних подій у долі українського та інших європейських народів. П`ять століть тому тут сформувалося козацтво, визнане феноменом світової історії. Завдяки козацтву український народ вижив і фізично і духовно, розвинувся як великий народ, один з найбільших у Європі.
Цією святою землею протягом століть прокочувалися хвилі бурхливих подій світового значення – битви проти іноземних загарбників, криваві війни, грізні повстання, соціальні революції. Багато горя бачила і ця земля, і її могутній господар – народ. З усіх випробувань вони виходили з честю, відроджувалися, долаючи численні труднощі.
Одним з найтяжчих випробувань для українського народу стала  Велика Вітчизняна війна 1941-1945 р.р.
22 червня 1941 року на багатостраждальну землю України, як і на землі її сусідів, прийшла  друга світова війна. Вагомий внесок у загальну перемогу над ворогом зробили запоріжці, весь український народ, який на той час був невід`ємною частиною радянського народу.
За гітлерівським планом  “Барбароса”  український народ був одним з найголовніших. Фашистське керівництво ставило за мету  якомога швидше оволодіти  розвинутою економічною  базою нашої республіки, її багатими сировинними й паливними ресурсами.
Дорогою ціною дісталася перемога. Ще й досі не можна назвати точну кількість воїнів, які загинули, захищаючи та визволяючи  Радянський Союз, Україну та безпосередньо Запорізьку область. За дуже приблизними даними на 10 військових кладовищах, у 655 братських та 73 поодиноких могилах поховано близько 100 тисяч радянських воїнів. Усього ж у 1941-1943 р.р. на території  Північної Таврії та частково Донбасу ( Запорізька та частково Дніпропетровська, Донецька, Луганська, Херсонська області ) загинуло близько 300 тисяч радянських солдат та офіцерів, а майже 580 тисяч дістали поранення.
Масовий героїзм в роки Великої Вітчизняної війни – свідчення високого патріотизму нашого народу, його палкої любові та відданості своїй Батьківщині. Пам`ять про відважних синів і дочок Вітчизни повинна зберегтися на тисячоліття у прийдешніх поколіннях.


Однією з багатьох  бойових одиниць Радянської Армії, які захищали територію України і нашого краю є  7 Артилерійська дивізія резерву головного командувача. Тому у своїй пошуковій роботі я поставила за мету вивчення трьох питань:
Перше – динаміка становлення 7 Артилерійської дивізії резерву головного командувача у ході бойових дій, докладно висвітлених у приказах та витягах із журналу бойових дій.
Другий – організаційні питання після закінчення Великої Вітчизняної війни і до другої половини років, на підставі документів, які були мені доступні.
Третій – прослідкувати подальшу долю солдат та офіцерів після закінчення війни.
На першому етапі своєї пошуково-дослідницької роботи я більш досконало вивчила перше та друге питання, останнє питання маю намір вивчати в подальшому.

I. Динаміка становлення 7 Артилерійської дивізії резерву головного командувача.
Наша  радянська Вітчизна у самі скрутні – перші роки Великої Вітчизняної війни, не тільки зуміла здержувати фашистські армії, але й евакуювати з тимчасово окупованих територій  заводи й фабрики, колгоспи та радгоспи, установи та учбові заклади і вже у другій половині 1942 року розгорнула  військове виробництво на сході країни ( Радянського Союзу ) та була в змозі розпочати формування 18 артилерійських дивізій, забезпечивши їх усім необхідним: людьми, зброєю, боєприпасами, транспортом, обмундируванням та провізією.
У числі нових об`єднань Червоної Армії формувалась і 7 Артилерійська дивізія резерву головного командувача. Раніше таких об`єднань у Червоній Армії не було. Ця дивізія була основною ударною силою армії, яка знищувала танки ворога, інженерні споруди, артилерію та піхоту.
Управління дивізії формувалось у Московській області в селі Голутвіно. Першим командувачем дивізії був призначений полковник Павлов Олександр Федорович, який прийняв командування з 17 листопада 1942 року. Начальником штабу – підполковник Максимов, заступником у політичній частині – старший  комісар батальйону Гамаюнов.
З 25 листопаду по 7 грудня 1942 року управління 7 АД  РГК здійснює марш по залізничному шляху і 9 грудня  дислокуються у хуторі Варламов, поступивши  у розпорядження 3-ьої  Гвардійської



армії  Південно-Західного фронту, який у цей час знаходився  північно-західніше Сталінграду.
Армійські та корпусні полки, які ввійшли у склад 7 АД РГК, вели оборонні бої, північно-західніше Сталінграду. З 9 по 12 грудня 1942 року  проводився  прийом  полків до дивізії:
210-й , 525-й, 870-й, знищувально-протитанкові полки;
124-й,320-й,877-й гаубічні артилерійські полки;
812-й  окремий  розвідувальний дивізіон;
340    коректувальна ескадрілья;
служби бойового забезпечення та тили.

16 грудня 1942 року у складі  3-ьої  Гвардійської Армії  Південно-Західного фронту в операції  “Малий Сатурн”  у районі  Астахов-Боковська -Кам`янка в артилерійській підготовці 7 АД РГК прийняла бойове хрещення.
16  грудня 1942 року було  першим днем  бойової діяльності  7 Артилерійської дивізії. У цей період подавлено 3 батареї  противника , 8 дільниць, 2 окремі зброї, розсіяно та частково знищено до 2-ах батальйонів піхоти противника, знищено 2 ДЗОТи. Далі 7 АДП зосередилась в районі хутора Шараповка. У наступні дні супротивник відходить, активних дій не спостерігається. Пізніше 7 АДП  займає лінію оборони Червоний Лиман-Дробишево-Святогірськ-Ізюм. Противник розпочинає атаку наших  військ та ніякого успіху не  має. 
У лютому 1943 року  7 АД поповнюється – до її складу входять 101, 103, 107 мінометні полки 120 міліметрових міномет  в на  кінській тязі. У березні 1943 років з полків однойменних калібрів були створені бригади полкового складу:
3-мінометна бригада ( 101, 103, 107 мін. полка )
11 легка артилерійська бригада ( 210, 525, 870 ЛАП )
25 гаубична бригада ( 124, 320, 877 гаубичні полки )   
Також ввійшли до складу 7 артилерійської дивізії :
17 гарматна артилерійська бригада у складі двох полків:
213 гарматний артилерійський полк – 122 міліметрові пушки,
            1092 гарматний артилерійський полк – 152 міліметрові пушки          
гаубиці.
17 липня 1943 року до 7 АД РГК ввійшли :
105 гаубична бригада великої потужності дивізіонного складу – 203 міліметрові гаубиці та 9-та Гвардійська гарматна артилерійська бригада двох полкового складу ( 215 гарматний артилерійський полк – 122 міліметрові гармати та 216 гарматний артилерійський полк – 152 міліметрові пушки )




- 4 -
В липні 1943 року в районі  міста  Ізюм мінометні полки були переведені на механічну тягу.
У серпні 1943 року 7 АДП  РГК ввійшла до складу  6–ої Армії. При її участі було визволено  багато населених пунктів.
Після цього формування 7 АД РГК було закінчено і вона почала іменуватися  ДИВІЗІЄЮ ПРОРИВУ ( 7 АДП ) , маючи постійний склад  з  6-ти бригад до кінця  Великої Вітчизняної війни.
У вересні 1943 року  7 АДП виходить із 6-ої Армії та зосереджується в районі  Олександрівка-Святогірськ-Новоселівка. Німецькі частини відступають, не ведуть активних дій.
7 вересня 1943 року надходить такий наказ : “Не допустити підходу противника по грунтовим дорогам та по залізниці зі сторони села Барвінкова  на Славянськ.” 7 АДП зосереджується на заході Гаврилівки, щоб перекрити дорогу на Донське та Ново-Райське.
З 14 по 16 вересня 1943 року під натиском наших військ супротивник продовжував відходити в західному напрямку , спалюючи на своєму шляху села, уганяючи  свійських тварин та мешканців.
7 АДП зосереджується в Допропіллі, Славгороді, Богданівці, Дудінці. Радянська авіація починає бомбити переправу ворога через Дніпро.
27 вересня 1943 року  о 1500  годині 50 і 43 дивізії перейшли у наступ з метою оволодіти містом Запоріжжя, супротивник  чинить впертий опір, декілька разів  впродовж дня й ночі переходячи у контратаки  при підтримці танків та самохідної зброї. Під час цих бойових дій військами Червоної Армії були звільнені : Василівка, хутір Василівський, Дружелюбівка та інші населені пункти.
14 жовтня 1943 року частини 8 Гвардійської Армії, подолавши опір супротивника, оволоділи містом Запоріжжя. Противник відійшов на південь у район плавень ріки Дніпро. У цей день о 2300 годині по радіо передано “ Наказ Верховного Головнокомандувача маршала Радянського Союзу  т.Сталіна” про присвоєння частинам, оволодівши містом Запоріжжя, почесного звання “Запорізьких”   15-20 жовтня 1943 року – наказ штаба 7 АДП о передислокації  дивізії на правий берег Дніпра.  7 АДП зосереджується в районах  Ново-Шленівка – Ново-Олександрівка – радгосп Дмитріївка – хутір Степова-Мокра.
4 листопада  ворог оволодів Рогачиком. 7 АДП зосереджується в районі Малої Білозірки, оволодіває населеним пунктом Благовіщенка та розпочинає жорстоку боротьбу у районі Великої Білозірки.
7 грудня 1943 року 7 АДП  святкує  річницю бойової діяльності.


- 5 -

3 лютого 1944 року наші частини (при участі 7 АДП ) оволоділи населеними пунктами: Гуртове, Цвіткове, Новотроїцьке, Іванівське на території нашого К-Дніпровського району.
5 лютого 1044 року наша піхота вийшла на східну окраїну села Дніпровка. 6 лютого 1944 року  7 АДП веде бойові дії на східній окраїні міста Кам`янка. Після цього  7 АДП  виходить із залежності  3-ьої  Гвардейської Армії і  прямує у новий  район  дислокації  к р.Севашу.  27 серпня  у  складі  частин  Червоної   Армії 7 АДП  повністю закінчує  звільнення  Молдови та веде бойові дії  на  території  Румунії.   Частини дивізії  розташовуються на берегах р. Серед.
3 жовтня 1944 року дивізія перейшла кордон Югославії та продовжувала марш.
З 30 грудня  частини 7  АДП  ведуть вперті бої за оволодіння Будопешту.
8 травня 1945 року підписано “Акт  про безумовну капітуляція Германії” перед фронтом  27 Армії  ворога немає.
На цьому закінчились бойові дії  7 АДП. На місцях дислокації частин дивізії почалася бойова підготовка особистого складу.
Славетний бойовий шлях пройшла у Великій Вітчизняній війні 7 АДП, вона  отримала почесне найменування  “ЗАПОРІЗЬКОЇ”, стала тричі ординознаменною. Особистому складу було об`явлено 11 подяк за відмінні бойові дії у Великій Вітчизняній війні Верховним Головнокомандувачем Йосифом Віссаріоновичем Сталіним. Дивізія пройшла бойовий шлях довжиною у 15 890 кілометрів від Сталінграду до австрійських Альп.

II. Подальший шлях 7 АДП РГК після закінчення Великої  Вітчизняної війни.

У червні 1945 року із міста  Грац  дивізія здійснює  700 кілометровий марш до Румунії і  розквартировується у  місті  Діва.
У цей час із складу дивізії виведені :
9-та Гвардійська гарматна артилерійська бригада
17-та гарматна артилерійська бригада
6 липня 1945 року друга легка артилерійська бригада змінює назву  у 21 тяжку артилерійську гаубичну бригаду, отримав 152-ох міліметрові гаубиці.
У цей же час 7 АДП  входить у склад  9-го артилерійського корпусу, в дивізію прибуває  7  важко-мінометна, ордену Кутузова II  ступеню бригада чотирьох-дивізіонного складу; 180-та важко-гаубична артилерійська бригада дивізіонного складу та 34-та Гвардійська мінометна бригада  “М-13” дивізіонного складу.
У лютому 1946 року  7 АДП  входить у склад  2 артилерійського корпусу і дислокується в Молдові у селах  Березіно, Тарутіно, входячи до складу  Одеського військового округу. 
6 травня 1946 року розформовується  3-тя мінометна бригада.
З 12 липня по 5 серпня 1946 року дивізія здійснює марш по залізниці  у Вінницьку область та розташовується у містах  Гайсін, Тульчин та Ладижин.
У 1947 році розформовується 180-та важко-гаубична артилерійська бригада.
У листопаді 1948 року розформовується 25-та гаубична бригада та в грудні 1948 року у місті  Теребовля розформовується 105-гаубічна бригада великої потужності.
У жовтні 1953 року розформовано другий артилерійський корпус  і  7  АДП  входить у розпорядження командуючого артилерії Прикавказького військового округу.
У 1952 – 1954 роках  артилерійські мінометні батареї  у  всеармійських змаганнях з  бойової стрільби займають перші місця в Прикавказькому військовому окрузі, а мінометна батарея  47 важкої мінометної бригади  капітана Максимова і капітана Віолентова займають I місце  в Збройних Силах Радянського Союзу.
В 1956 році у наказі командуючого Прикавказького воєнного округу   генералу   армії   Гетьмана за підсумками навчального року  7 АДП  відмічена як одна  з кращих  в окрузі.


22 листопада 1968 року військова частина 44 266 ,  до складу якої входила  7  АДП ,  була нагороджена  Указом  Президії Верховної Ради  СРСР, орденом  Червоної Зірки .
25 жовтня 1967 року  на честь  55-річчя Великої жовтневої соціалістичної революції та за успіхи у бойовій підготовці, а також 1973 році, у 1979 році та 1980 році  7 АДП нагороджується  перехідними знаменами  виду військ.
26 листопаду 1980 року за військові показники  в бойовій підготовці, за мужність і  воєнну доблесть дивізія нагороджується вимпелом міністру оборони  СРСР.
18 листопаду 1987 року  відмічалось 45-річчя  7 Артилерійської Запорізької  Червонознаменної  орденів Суворова та Кутузова II  ступеню Дивізії Прориву Резерву Головного Командувача. Це була 8 зустріч ветеранів, організована Радою ветеранів дивізії.
Подальший шлях цієї дивізії  зараз мною ще не прослідковано у зв`язку з відсутністю відповідних архівних документів та я  поставила це  собі за мету у найближчий час. 
Від першого і до останнього дня Великої Вітчизняної війни бійці 7 АДП мужньо билися з ворогом  за звільнення нашого краю і всієї Вітчизни. 27 чоловік  7 АДП  були удостоєні звання  Герою Радянського Союзу. Багато інших  були нагороджені  орденами та медалями  Наше покоління повинно пам`ятати героїзм та мужність воїнів Радянської Армії, у тому числі і 7 АДП, які дали змогу всім наступним поколінням жити у вільній і незалежній державі.




































1. Спогади заступника голови ради ветеранів 7 АДП РГК  полковника у відставці  А.А. Шатохіна .

2. Матеріали листування членів гуртка “Червоних слідопитів” Заповітненської ЗОШ №1  з  учасниками бойових дій на нашій території та їх родичами.

3.   Книга   пам`яті    України.     Запорізька   область  , К-Дніпровський р-н: т.5  / під ред. Ю.В. Пшеничного – Дніпропетровськ : Січ, 1994. – 599 с.

Комментариев нет:

Отправить комментарий